ЗМІНА ЦІННІСНИХ ПРІОРИТЕТІВ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ В УМОВАХ ЕКЗИСТЕНЦІЙНИХ ЗАГРОЗ

Автор(и)

  • Юрій Шайгородський Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України https://orcid.org/0000-0003-3281-6138

DOI:

https://doi.org/10.31392/UDU-nc.series22.2023.33.01

Ключові слова:

російсько-українська війна, політичні цінності, ціннісні пріоритети, екзистенційні загрози, суспільна консолідація, національна єдність, політична поведінка.

Анотація

У статті досліджуються процеси зміни ціннісних пріоритетів українських громадян під впливом повномасштабного російського воєнного вторгнення в Україну. Показано, що в умовах екзистенційної загрози відбуваються кардинальні зміни структури ціннісних орієнтацій, переосмислюється значущість загальнолюдських і демократичних цінностей, цінності держави та її територіальної цілісності. Наголошується на тому, що консолідація українського суспільства стала його відповіддю на російську воєнну агресію.

Здійснено аналіз морально-психологічних складових сучасних суспільно-політичних процесів. Розкрито поняття ціннісно-орієнтаційної єдності як показника рівня близькості оцінок, установок, цінностей та позицій стосовно суспільно значущих подій та процесів, ключової характеристики системи соціальних зв’язків, регулятора поведінки та орієнтира вибору поведінкових моделей в умовах екзистенційних загроз. Виокремлено чинники, які впливають на рівень ціннісно-орієнтаційної єдності громадян України. Проаналізовано структуру та динаміку змін ціннісних орієнтацій під впливом війни, виокремлено домінантні на нинішньому етапі державотворення цінності. Показано, що основними чинниками консолідації українського соціуму в умовах екзистенційних загроз є його здатність до самоорганізації та суспільної мобілізації, впевненість у перемозі та соціальний оптимізм. Акцентовано, що спроможність суспільства до єднання та самоорганізації є результатом досвіду соціальної взаємодії, набутого в процесі становлення та розбудови громадянського суспільства в Україні, свідченням політичної зрілості громадян.

Біографія автора

Юрій Шайгородський, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України

доктор політичних наук, професор,

заступник директора з наукової роботи

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-16

Як цитувати

Шайгородський, Ю. (2023). ЗМІНА ЦІННІСНИХ ПРІОРИТЕТІВ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ В УМОВАХ ЕКЗИСТЕНЦІЙНИХ ЗАГРОЗ . Науковий часопис УДУ імені Михайла Драгоманова. Серія 22. Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін, 22(33), 5–13. https://doi.org/10.31392/UDU-nc.series22.2023.33.01