ОСОБЛИВОСТІ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ ДІТЕЙ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ
DOI:
https://doi.org/10.31392/UDU-nc.series19.2023.45.17Keywords:
мовлення, діти з їінтелектуальними порушеннями, зв’язне мовлення, системні порушення мовленняAbstract
Стаття присвячена питанню особливостей становлення і розвитку мовлення у їдітей з інтелектуальними порушеннями. У статті проаналізовані їрізні погляди науковців щодо визначення специфічних порушень їмовлення та особливостей засвоєння дошкільниками з інтелектуальними їпорушеннями системи фонетичних, лексичних і граматичних узагальнень, їщо позначаються на стані їхнього імпресивного та їекспресивного мовлення.
У статті зазначено, що оволодіння мовленням дітьми дошкільного віку з інтелектуальними порушеннями відбувається повільно та своєрідно. На кожному етапі мовленнєвого розвитку дошкільники з інтелектуальними порушеннями відчувають певні труднощі у засвоєнні тих чи інших одиниць мовлення. Це пов’язано з суттєвим недорозвиненням провідних психічних процесів та обмеженим мовленнєвим досвідом у дітей з інтелектуальними порушеннями. Недостатня чіткість слухового сприймання, недосконалість аналітико-синтетичної діяльності, обмеженість мовленнєвого і чуттєвого досвіду ускладнюють оволодіння дітьми з інтелектуальними порушеннями усіма видами мовленнєвої діяльності .
У тексті статті наголошено, що результати аналізу наукових досліджень та вивчення практичного досвіду з даного питання доводять необхідність подальших досліджень визначення стану та особливостей мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку з інтелектуальними порушеннями, що дозволить побудувати ефективну систему корекційно-розвиткової та логопедичної роботи.