КОНСЦІЄНТАЛЬНА ВІЙНА ЯК ЕЛЕМЕНТ ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31392/NPU-nc.series22.2022.32.01

Ключові слова:

консцієнтальна війна, політична свідомість, політична культура, гібридна війна, культура війни, культура миру

Анотація

У статті розглядається феномен консцієнтальної війни, її об'єкт та інструменти ураження. Здійснено аналіз підходів науковців щодо змісту поняття консцієнтальної війни, підкреслено її психологічний та інформаційний виміри. Обґрунтовано, що до її об'єктів ураження потрапляє не лише свідомість, а й політична культура через розмивання ціннісної основи та ідентифікації людини як основи для подальшого маніпулювання. Консцієнтальну війну авторкою розглянуто через контекст понять культури війни та насильства і культури миру, які відображено у документах Організації Об'єднаних Націй. Характеристиками «культури війни та насильства» є віра в силу, яка базується на силі; наявність ворога; авторитарне управління; секретність і пропаганда; озброєння; експлуатація людей; експлуатація природи; чоловіче панування. Означені характеристики відтворюють ціннісні, поведінкові, інструментальні виміри культури. Засадами культури миру є толерантність, солідарність, міжнародне розуміння; демократична участь; вільний потік інформації; роззброєння; права людини; сталий розвиток; рівність жінок і чоловіків. Важливим є культивування культури миру, що звужує можливість для формування і розповсюдження культури війни та насильства.

Окреслено особливості консцієнтальної війни як елементу війни Росії проти України: руйнування українських університетів, музейних та культурних центрів; брехня, викривлення і перекручування фактів, інформації, порушення домовленостей, створення і розповсюдження міфів тощо. Наголошено на комплексному вирішенні питання протистояння консцієнтальній зброї та інструментам на рівні держави, суспільства і громадянина. Окремо приділено увагу ставленню громадян різних країн до війни Росії проти України. Визначено спільні позиції та розбіжності у поглядах європейців щодо значення, участі та підтримки України у цій війні.

Біографія автора

Марина Остапенко, Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова

доктор політичних наук, доцент, професор кафедри політичних наук

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-02-13

Як цитувати

Остапенко, М. (2023). КОНСЦІЄНТАЛЬНА ВІЙНА ЯК ЕЛЕМЕНТ ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ. Науковий часопис УДУ імені Михайла Драгоманова. Серія 22. Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін, 22(32), 5–12. https://doi.org/10.31392/NPU-nc.series22.2022.32.01